Yetişkin Psikolojisi ve Tedavisi

Olgun kişiler kim olduklarının, kişisel güçlerinin ne olduğunun bilincinde olan kişilerdir.
Olgun kişi durağan değildir, sürekli değişim ve yeniden uyum gösterir, kendini yeniler.
Olgunluk sonul bir ürün değildir, sürekli bir oluşumun durmadan yenilenen sonucudur.
Olgunluk bireylerin, yaşamın gereklerine ve zorunluluklarına başarılı bir biçimde uyum sağlamaları ve bunlarla esnek bir biçimde başa çıkabilmeleri için sürekli değişim gösterme yeteneğidir.

Yetişkinlerde Olgunlaşma Süreci

Olgunlaşma süreci; bizimle dünya arasında hiç̧ bitmeyecek bir uyum arayışıdır. Olgunluğa ulaşmayı etkileyen faktörler: toplumsal beklentiler, bireyin yaşamının nesnel koşulları, yeteneklerdeki bireysel farklılıklar. Ergenlikten genç̧ yetişkinliğe geçerken benlik-kavramında önemli değişimler görülmez, kararlılık kazanılır. Genç̧ yetişkin temelde ergenlikteki aynı insandır. Ancak genç̧ yetişkinler, sorunlarla başa çıkmada daha büyük bir yetenek ve dünyayla ilişkilerde daha büyük bir kavrayış̧ gösterirler.

Bize Ulaşın

0212 640 59 40

Yardıma mı ihtiyacınız var? bizi arayarak randevu alın veya mevcut randevunuzu doğrulayın.

Yetişkin Psikolojisinde Ego Problemi ve Tedavisi

Yetişkin psikolojisi genç̧ yetişkinliğin temel özellikleri genellikle ergenlikte ulaşılan zihinsel olgunluğa dayanır.

Piaget’in gelişim kuramı çerçevesinde, soyut işlemler (formal operations) dönemi zihin gelişiminin en üst düzeyidir. Soyut işlemlerle ergen ilk kez soyut düzeyde düşünebilir, varsayımlar kurabilir, akıl yürütebilir. Bu yetenek aracılığıyla kendisinin kim olduğunu ve evren içindeki yerini belirleyebilir. İnsan olarak, toplumun bir üyesi olarak, evrenin bir yaratığı olarak bütünleşmiş bir benlik duygusuna ulaşabilir. Kendisini soyut olarak “bir başkasının bakış̧ açısından” görebilir.

Cinsel, toplumsal, siyasal ve ahlaki açıdan kim olduğuna ilişkin duygusunu, belirtileri “süreklilik”, “bütünlük” ve “bütünleşme” olan soyut bir kimlik duygusu içinde bütünleştirmeye yetenekli olmaya başlar.

Randevu Programı

Ekim 2021
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
27282930123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031